A gyógynövények ősidők óta szolgálják az embereket.
A királyné szoknyája mellett füvesek, javasok, csontrakók minden nagyobb várban helyet kaptak,
akik rendkívül nagy szolgálatot tettek, hiszen minden bajra, rontásra ismerték az orvosságot, „ellenvarázst”. A Diósgyőri vár környékén, a Bükk hegység rendkívül gazdag növény világának köszönhetően több száz féle gyógynövény állt rendelkezésre és ez ma is így van.
Tegyünk egy sétát a vár gyógynövény kertjében és fedezzünk fel egy mitikus és legendás növényt: a fekete bodzát!
Fekete bodzával a meghűlés ellen
A bodzát a középkorban is nagy szeretettel alkalmazták. Ekkor még a levelét, kérgét, gyökerét is alkalmazták, nem csak a virágját és termését, mint manapság. Virágjának legfontosabb hatása, hogy nagyon jó szolgálatot tesz meghűlés és lázas betegségek idején. Megelőzésképpen is használható, immunrendszer erősítő hatása miatt. Azonban elég erős, ezért inkább csak kúraszerűen alkalmazzuk.
A fekete bodza a tündérek otthonaként volt ismert a középkorban. A legenda szerint,
aki bodza alatt pihent meg Szent Iván éjjelén, nyári napfordulókor az megpillanthatta akár a tündéreket
is. Mivel a középkori emberek többsége elég babonás volt, gyakran üldögélhettek a bodza ágai alatt. És még ajándékot is kellett adni néha-néha a bokornak, nehogy megharagudjon, és ne védelmezze tovább a ház népét a gonosz szellemektől.
A boszorkányok pedig különösen kedvelték, ugyanis a népi hiedelem szerint belőle készítették leggyakrabban mágikus varázspálcáikat is.
Ennek ellenére érdemes olykor jártunkban keltünkben megpihenni egy fekete bodza bokor mellett…